Jak mówi powiedzenie - "pierwszą zasadą człowieka szczęśliwego jest - cokolwiek możesz zrobić dziś, zrób jutro" - a co nato prepersi - "niema jutra, jest dziś" i to znaczy "tu i teraz".
Kiedyś przeczytałem psychologiczną książke o lenistwie. Jedną z form lenistwa jest "czekanie na najbardziej dogodną sytuacje" która to może nigdy nienastąpić w efekcie powodując że nic niejest zrobione.
Zasada "tu i teraz" jest jak prąd - jego działanie może się okazywać jako "ciepło" naprzykład za pomocą grzejnika - jak również jako "zimno" np za pomocą lodówki.
"Tu i Teraz" w kontekście preperowskim znaczy "gotowy tu i teraz". To nieznaczy że gdziekolwiek idziesz to zawsze masz wielki plecak ze wszystkim co potrzebne do przetrwania trzeciej wojny światowej - to jest jak analogia z prądem.
Jednym z aspektów "tu i teraz" jest budowanie zasobów niezależnie działających - np możesz podłaczyć radio do komputera i użyć programów do usuwania szumów bądż rozwiązań całkowicie wymagających komputera jak "Odbiorniki SDR" - reguła "tu i teraz" dyktuje niezależność zasobów. Np radio może a niemusi używać zewnętrznego komponentu jak zewnętrzna antena - niemniej jednak może mieć akceptowalną funkcjonalność bez niego.
Najlepiej to zobrazować w przykładach:
- mam zegarek na ręke - ma on między innymi kompas i termometer - ten "prąd" z analogii sprawia że mam taki a nie inny zegarek
- buty - wyglądają jak sportowe - niemniej jednak są to buty wielofunkcyjne do trekowania - długodystansowe
- spodnie - tzw. kargo - 6 kieszeni, trudnozdzieralne, w kolorze oliwek
- klucze z - brelokiem kodu morsa, miniaturową zapalniczką, saszetą z największym banknotem w środku, mini latarka, mini "multi tool"
- telefon komórkowy - bateria 5000 mAh (chodzi tydzień po wyłączeniu wszystkiego co zbędne), dwu simowy (działa na dwie sieci komórkowe - i nawet w 2G co niektóre sieci już niemają), zainstalowany zestaw preperowskiego oprogramowania i książek
- zawsze ciepłe ubranie bez kompromisów - tak jakbym miał chodzić na dworze przez kilka godzin
No dobrze - ale jaka to różnica w "mentalności" a w twoim "prądzie" - "prąd" zawsze bedzie działał zgodnie z prawami fizyki (przynajmniej tymi o których sie uczy w szkołach) - co to znaczy - że "prąd" niedostanie ataku paniki jak zobaczy "zielone niebo". Widziałem "zielone niebo" jak pył z gigantycznej burzy piaskowej na saharze zawiało nad Wielką Brytanie. Temu tematowi poświęcona jest książka "Under the Green Sky" - napewno nieprzetłumaczona na polski - temat na inną książke.
Podsumowując.
"Tu i Teraz" jest jak.
mentalność + wiedza + przygotowanie (na sytuacje) + wyposarzenie + trening + doświadczenie + plan
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz